«День св. Миколая» – інтегруємо свято в освітній процес

Миколая свято справляється по цілому світі. Перед святом діти пишуть лист до Миколая і просять «Миколай до нас завітай». Під час святкувань діти отримують подарунки.

День св. Миколая – це велике свято для дітей. Але слід знати й пам’ятати, що Святий Миколай – це історична постять.

На свято св Миколая можна провести тематичний день або навіть тематичний тиждень в початковій школі.

Святий Миколай
Святий Миколай

Коли День святого Миколая?

До 2023 року День святого Миколая в Україні відзначався за григоріянським календарем. Свято припадало на 19 грудня, а за давніми традиціями святий розносив подарунки в ніч з 18 на 19 грудня.

У 2023 р. українські християнські церкви офіційно перейшли на юліянський календар. Таким чином День святого Миколая тепер відзначається 6 грудня, і, відповідно, подарунки розносить святий в ніч з 5-го на 6-е грудня.

Незалежно від того, на котрий день припадає День святого Миколая, це свято – це чудова можливість розвинути різноманітні компетентності у дітей та учнів шляхом інтегрованих фронтальних, групових, парних та індивідуальних завдань.

День св. Миколая – це свято для дітей
День св. Миколая – це свято для дітей

Хто такий Святий Миколай?

Святий Миколай – це справжня особа, яка жила в ІІІ-IV сторіччі. Він проживав на території сучасної Туреччини, де народився, навчався, став священником та згодом єпископом.

Миколай жив в часи, коли Римська Імперія переслідувала християн. Таким чином Миколай був звинувачений, засуджений і відбував покарання та заслання за свою віру.

Але Миколаю також припала честь жити в часи Константина Великого (272-337), який став першим римським імператором, який охрестився та прийняв християнство. У 325 р. був скликаний Перший Нікейський Собор, який відбувся у м. Нікея, тепер це м. Ізнік, на північному заході сьогоднішньої Туреччини. Під час Собору було проголошено єдність християнських церков. Миколай був учасником Нікейського Собору.

Конкретних фактів про життя Миколая мало. Святий Миколай почав допомагати бідним після смерті свого батька. Батько залишив Миколаю великий спадок, і він цей спадок вирішив роздати потребуючим. Існує багато легенд про його добро та милосердя, які вказують, що протягом життя Миколай:

  • втручався на користь несправедливо ув’язнених;
  • дарував потребуючим гроші та речі першої необхідності;
  • допомагав морякам.

Ці легенди вказують на те, як Миколай рятував життя і творив чудеса.

За свої вчинки Миколая стали називати Миколою Чудотворцем.

Святий Миколай проживав у III-IV сторіччі
Святий Миколай проживав у III-IV сторіччі

Де похований Святий Миколай?

Миколай помер 6 грудня 343 р. (за григоріянським календарем – 19 грудня 343 р.) у м. Мира, де і був похований. Сьогодні це місто називається Демре і знаходиться у південно-західній частині Туреччини на узбережжі Середземного моря.

У 1087 р. ісламські війська захопили місто, а християнські війська, втікаючи з міста, вивезли мощі святого Миколая та перевезли до м. Барі на півдні сучасної Італії. Сьогодні тут споруджений гріб та каплиця, яку можна відвідати.

У 1099 – 1101 роках війська з Венеції, які брали участь у хрестових походах вивезли решти мощей святого Миколая до Венеції на північний схід сучасної Італії. Сьогодні ці мощі зберігаються в монастирі св. Ніколо дел Лідо.

Гріб Святого Миколая у м. Барі, Італія
Гріб Святого Миколая у м. Барі, Італія

Чому Святий Миколай святий?

Із святим Миколаєм пов’язано багато історій чуд, які відбулися після його смерті. В різних оповідях, коли дитина чи молода людина не з власної волі чи як результат власних дій, опиняється у біді, святий Миколай з’являється і рятує її.

За переказами, на гробі св. Миколая у м. Мира утворилася манна, яка мала чудодійні та цілющі властивості. Сьогодні на гробі св. Миколая у м. Барі також утворюється манна, яка у нашій традиції називається миром.

Що приносить Святий Миколай?

В християнському світі розповсюджена традиція дарувати в день святого Миколая подарунки. Чому? Тому що за легендою святий Миколай ще за життя дарував бідним людям подарунки. Ці подарунки святий ставив на вікно або під двері потребуючої людини – але так, щоб ніхто не бачив, як він це робить, і не знав, хто це робить.

Сьогодні продовжується традиція в ніч перед днем святого дарувати один одному подарунки – таким чином, щоб ніхто не знав, від кого ці подарунки.

Лист подяки Святому Миколаю
Лист подяки Святому Миколаю

Нестандартні уроки в День святого Миколая

Багато років тому вчителі м. Львова розпочали активно розвивати тематичні та інтегровані уроки до християнських та національних свят за принципами «Лицем до дитини». Ці освітні матеріали забезпечують виконання Державного стандарту початкової та середньої освіти України. Тепер ми ділимося цими матеріалами, щоб всі, хто хоче, могли ними скористатися.

Подяка авторам матеріалів «Святий Миколай»

Щира подяка освітянам, які активно долучилися до створення освітніх матеріалів «Святий Миколай».

Христина Марочканич, ЗДО №160, м. Львів
Ліда Хоршунова, методист НМЦО, учитель ПШ “Джерельце”, м. Львів
Людмила Цимбаляк

автор статті: Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:

Лицем до дитини > Святий Миколай

Дата створення: 1 грудня, 2023 р.

Останнє оновлення на П'ятниця, 15 березня 2024, 09:42
 


Інтегровані уроки
Святий Миколай для 1 клaсу
для 1 клaсу


Інтегровані уроки
Святий Миколай для 2 клaсу
для 2 клaсу