Як виглядає цікаве та сучасне заняття в ДНЗ?

Традиційно заняття в ДНЗ – це форма організації навчально – виховного процесу. Заняття в ДНЗ здійснюється в певному місці (у приміщеннях ДНЗ) з певною віковою групою дітей (молодші, середні, старші групи). При чому, традиційно заняття в ДНЗ обмежене за тривалістю у визначеному режимом часі.

Натомість цікаве та сучасне заняття в дитячому садку може здійснюватися поза приміщеннями ДНЗ – на вулиці, у парку, в музеї, на підприємстві… Цікаве заняття в дитячому садочку охоплює невиключно фронтальні форми діяльності, а натомість використовує групову діяльність та індивідуальну діяльність.

Сучасне заняття в ДНЗ не повинно обмежуватися часовими рамками, а продовжуватися згідно зацікавленостей учасників – дітей та дорослих.

Заняття в ДНЗ забезпечує розвиток дитини

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо ми вихователів, що проводять «Заняття» лише для власного самоствердження.

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо ми батьків, що розлучаються.

«Чи думали ви про дітей?» – запитуємо керівників освіти, які наполягяють на проведенні відкритих занять для груп відвідувачів.

Сучасне заняття в ДНЗ
Сучасне заняття в ДНЗ

Особистісно-орієнтоване навчання за принципами «Лицем до дитини» бере свій початок від дитини, а не від вихователя чи керівника. Протягом дня вихователь створює умови для розвиту самореалізації дітей. Отже не вихователь, а діти разом з вихователем поступово розкривають заплановану тему. Діти мають можливість проявити себе, показати свої знання на будь-якому етапі, у будь-якому виді діяльності. Переборюється острах дітей помилитися, зробити «не так, як треба», що має істотне значення для розвитку.

«Чи думаю я про дітей?» – запитання, яке повинно виникати у педагога – вихователя ДНЗ, перш ніж вона починає будь-яку справу, будь-яке заняття.

Вклад вихователя – форма заняття в ДНЗ

Традиційно вклад вихователя, як фронтальна форма заняття в ДНЗ, нагадувала «театр одного актора», який час від часу запрошував глядачів-дітей до спів-участі. Сценарій був виготовлений заздалегідь і виконувався актором-вихователем. Вся дитяча увага була звернута на вихователя.

Натомість сучасні, інноваційні заняття в ДНЗ використовують лише, як максимум, – 10 хвилин фронтальної форми для навчання.

Фронтальна робота – вихователь Наталія Дмитришин
Фронтальна робота – вихователь Наталія Дмитришин

Вклад вихователя, коли вихователь говорить, пояснює, привертає увагу – від дитини вимагає лише пасивного сприйняття – слухання. В ієрархії розвитку та засвоєння нової інформації, фронтальна форма – найменше ефетивна для навчання, особливо коли йде мова про дітей садочкового віку.

Групова діяльність – вид заняття в ДНЗ

Групова форма діяльності – це коли під час заняття в ДНЗ частина садочкової групи займається певним видом діяльності.

Під час групової діяльності діти можуть бути розподілені по групах за:

  • зацікавленостями
  • вміннями
  • рівнем розвитку.

Груповий вид заняття в ДНЗ
Груповий вид заняття в ДНЗ

Існують різні варіанти організації групової діяльності на занятті в ДНЗ коли:

  • всі групи виконують одне й те саме завдання
  • кожна група колективно вибирає інакше завдання з-поміж багатьох
  • кожній групі вихователем призначається завдання за попередньо встановленими критеріями
  • вихователь займається з однією групою, а решта дітей виконує групову діяльність.

Хочеш більше знати про груповий вид діяльності, як форма заняття в дитячому садку? Читай далі

Куточки індивідуальної діяльності – інноваційне заняття в дитячому садочку

Вихователі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», знають, що працюючи в кутках діяльності, кожна дитина сама вчиться і водночас навчає інших. Такий процес навчання діє при постійному русі. Робота в куточках діяльності планується та проводиться після “вкладу вихователя” та “вияву групою” у першій половині дня.

У другій половині дня діти продовжують роботу в куточках індивідуальної діяльності.

Куточки індивідуальної діяльності в ДНЗ
Куточки індивідуальної діяльності в ДНЗ

Для оптимального використання часу вихователь повинен:

  • продумати – як, які “кутки діяльності” використовувати протягом дня для закріплення певного поняття;
  • конкретизувати матеріали для проведення різних видів діяльності
  • підготувати матеріали для проводження різних видів діяльності.

Під час заняття в дитячому садочку дитина постійно займається в одному куточку діяльності

Така ситуація не обов’язково спричиняє виникненню проблем. Дитина потребує більше часу для освоєння і використовування матеріалу. Якщо така ситуація Тебе непокоїть, покажи їй різні способи використання одних і тих самих матеріалів. Заохочуй малюка до інших занять, пропонуючи взяти участь у новообладнаному куточку.

Якщо малюк надто довго займається в одному куточку діяльності, спробуй відлучити його від цього заняття на один-два дні або на тиждень. (Це дасть йому можливість випробувати інші види діяльності).

Індивідуальна діяльність
Індивідуальна діяльність

Якщо не спрацьовує метод приваблення, а припинення занять в одному з куточків індивідуальної діяльності викликає бурхливий протест, значить дитина знаходить саме в цьому куточку щось життєво важливе з емоційної та фізичної точки зору. Поступися їй. Будь терплячою. Дозволь дитині позайматись в улюбленому кутку діяльності деякий час. Потім знову спробуй зацікавити її іншою діяльністю.

Чи ці матеріали можна використовувати на заняттях в ДНЗ України?

В «Коментарю до Базового компонента дошкільної освіти в Україні», написано:

«Базовий компонент не заперечує заняття як одну з можливих форм організації життєдіяльності дошкільника, проте не визнає його основною і, головне, - найпродуктивнішою для певного періоду життя малюка формою, адже чим меншою є дитина, тим більше значення в її житті мають гра, спілкування та продуктивна діяльність.» Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні: Наук.-метод. посіб./ Наук. ред. О.Л. Кононко.

автор статті: Наталія Дмитришин

Лицем до дитини > Заняття в ДНЗ

Останнє оновлення на Вівторок, 12 листопада 2013, 08:32