Дітям про Голодомор 32-33 років в Україні

Про Голодомор дітям говорити нелегко.

Часто чуємо запитання: Чи потрібно дітям взагалі говорити про Голодомор? Можна ствердно відповісти: Про Голодомор дітям потрібно говорити обов'язково. Питання необхідно ставити по-іншому: як і про що говорити дітям про Голодомор?

Щороку в четверту суботу листопада світ відзначає пам'ять жертв Голодомору. Цей день пам'яті – унікальна нагода всім: дітям, батькам, політикам, громадським діячам…, замислитися над цією трагедією, над ґеноцидом українського народу.

Вірші про Голодомор у початковій школі
Вірші про Голодомор у початковій школі

Коли ми, учителі, розмовляємо з дітьми про Голодомор, нам потрібно продумати наступне:

 

Яку інформацію подавати дітям про Голодомор?.

Про Голодомор з малими дітьми потрібно говорити виважено і спокійно.

Дуже важко маленьким дітям та учням молодшої та середньої школи повністю зрозуміти жахи і жорстокості, які супроводжували Голодомор. І справа не в тому, – чи вони (чи навіть ми) зрозуміємо ці жахіття. Справа в тому, що нашим обов'язком, як учителів, є зробити все, щоб наші вихованці свідомо та переконливо пом'янули пам'ять невинних жертв Голодомору 1932-33 рр.

Пам'ять невинних жертв Голодомору
Пам'ять невинних жертв Голодомору

Діти мусять знати, що:

  • під час Голодомору люди помирали з голоду тому, що у них насильно було відібрано всі запаси їжі;…
  • після Голодомору влада Радянського Союзу заперечувала масове вимирання людей тої страшної зими 1932-1933 років;…
  • Голодомор був задуманий для винищення українського народу.

Результатами будь яких навчально-виховних діяльностей у школі має бути відчуття у дітей, вчителів та батьків обов'язку пом'янути невинних жертв, заморених штучно створеним у 1932-1933 роках на території України, Голодомором, у четверту суботу листопада, запаливши Свічку пам'яті.

Сучасні технології навчання про Голодомор

Навчання про Голодомор, яке повинно дати результати, визначені вище, мусить обов'язково включати використання сучасних технологій.

  • Ми не можемо дітям читати наукові доповіді.
  • Ми не можемо дітям показувати страшні фільми.
  • Ми не можемо вимагати в дітей заучувати статистику та факти.

А що можемо робити з дітьми, щоб вони засвоїли найважливішу інформацію про Голодомор?

Сьогодні більшість педагогів, а особливо вчителі, які працюють за принципами «Лицем до дитини», погодяться з твердженням, що, незалежно від віку та здібностей дітей чи учнів, максимальне засвоєння навчального та виховного матеріалу відбудеться, коли технології навчання використовують – як слухові і зорові, так і кінестетичні (рухової) форми діяльності.

Традиційно, таку діяльність використовується на уроках художньо-естетичного циклу предметів – музичне та образотворче мистецтво, фізична культура та трудове навчання.

Діти 6 – 9 років мають малювати, творити і рухатися, а не заучувати на вказаних предметах теоретичні знання.

Павло Хобзей, Заступник міністра МОН, 20 липня 2016р. (відкриється нове вікно).

І тому, тему Голодомору треба інтегрувати в різні предмети під час навчального процесу.

Практична художня діяльність до теми «Голодомор»
Практична художня діяльність до теми «Голодомор»

Незабудьки пам'яті – доступний символ Голодомору для дітей.

Одним з головних інструментів для навчання дошкільнят та молодших школярів є дотик. Тому уроки, під час яких діти та учні малюють, будують, майструють…, є часто улюбленими для учнів, а для учителів – успішними.

Ми пропонуємо використати символ «Незабудьки пам'яті» з дошкільними дітьми та учнями молодшої та базової школи. Разом з дітьми та учнями виконаймо аплікацію синьо-жовтої незабудьки з паперу, тканини, інших природніх, чи синтетичних матеріалів та застосуймо її в різних формах діяльності протягом тематичного дня в пам'ять жертв Голодомору.

Незабудьки пам'яті
Незабудьки пам'яті

Хліб – символ того чого не було під час Голодомору

В часи Голодомору 1932-1933 років люди не мали хліба. Радянські бригади забирали в селян останнє зерно, залишаючи їх без засобу виживання.

Сьогоднішні учні знають що таке хліб й щоденно його споживають Тому, хліб є відповідним атрибутом для дітей дошкільного, молодшого й базового рівнів коли хочемо, щоб вони відчули цю трагедію на емоційному рівні.

Свічка пам'яті – ще один символ до Дня пам'яті жертв Голодомору

Свічка пам'яті за жертвами Голодомору запалюється в означений час в четверту суботу листопада й супроводжується хвилиною мовчання. Всесвітня акція «Запали свічку пам'яті» єднає всіх людей світу в пам'ять про жертв Голодомору 1932-33 років – ґеноциду українського народу.

Поминальні акції в День пам'яті жертв Голодомору відбуваються біля пам'ятних знаків, на площах, у церквах по цілому світі. Опісля всіх бажаючих заохочують запалити Свічку пам'яті у домашньому вікні.

Нажаль, останніми роками постала дуже небезпечна «традиція» в школах України – в п'ятницю, в переддень офіційного відзначення, давати дітям свічки й запалювати їх у школі. Масове запалювання свічок у школах є небезпечне й не виконує нами поставленої навчально-виховної мети.

Свічка пам'яті запалюється в четверту суботу листопада. Наша мета в школі є підготувати дітей та учнів гідно виконати обряд запалення свічки з батьками, бабусями й дідусями, родичами… вдома.

Запалювання свічки у школі порушує правила протипожежної безпеки
Запалювання свічки у школі порушує правила протипожежної безпеки

Наша мета є щоб кожна сім'я запалила свічку в своєму вікні в суботу, в День пам'яті жертв Голодомору.

Вірші та книжечки до Дня пам'яті жертв Голодомору

Поезія – хороша справа. Але, чи читання та вивчення напам'ять емоційно-наповненої поезії про Голодомор – відповідний освітній досвід для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку?

Ми пропонуємо застосувати технологію денного вірша з дітьми та учнями молодшого шкільного віку. Проте, слід пам’ятати що відбираючи вірші нам, вчителям, необхідно врахувати психологічні особливості дітей у своєму класі.

Вірші до Дня пам'яті жертв Голодомору
Вірші до Дня пам'яті жертв Голодомору

Читання текстів, які розміщені на одному листку в підручнику не викликають задоволення в учнів початкових та базових рівнів здобувачів освіти. Додатково науково-дослідна праця довела, що учні початкової та базової школи не засвоюють нові знання коли читають. Для учнів 1 – 6 класів читання – це діяльність, а не засіб для навчання. Тому ми пропонуємо застосовувати технологію книжечок легкого читання.

Музика про Голодомор в день пам'яті

Музика є інструментом для навчання, в тому числі і про Голодомор.

Напевне, найбільше відома та широко використовувана мелодія для вшанування пам'яті жертв Голодомору – це «Мелодія Скорика», написана сучасним українським композитором Мирославом Скориком.

Готуючись до уроків про Голодомор, послухаймо мелодію під диригентурою самого композитора (відкриється нове вікно).

Не дамо загасити свічку пам'яті
Не дамо загасити свічку пам'яті

Інтерактивні методи навчання на уроках пам'яті жертв Голодомору

Тема “Пам’ять жертв Голодомору 32-33 років” болісна та потенційно травматична. Інтерактивні форми діяльності надають учням механізм поділитися на подолати негативні емоції, які виникають під час отримання тривожної та хвилюючої інформації.

Коли діти та учні взаємодіють одні з одним, задаючи і відповідаючи на питання, обмінючись ідеями та досвідом вони стають віртуальними учасниками болісного та тяжкого минулого свого народу.

Читаємо і обговорюємо болісні події Голодомору
Читаємо і обговорюємо болісні події Голодомору

Тематичний День Голодомору у школi

Тематичний день у школі – це коли всі навчальні та виховні заходи протягом одного навчального дня присвячені одній темі.

Цей день був проголошений днем пошанування пам’яті Голодомору. І в цей день уроки не проводилися. Проводилися різноманітні акції: спочатку були урочисті лінійки з молитвами і документальними розповідями чи то очевидців, чи то тих людей, які знали про Голодомор, їх родин…; після цього були інтегровані уроки. Тобто, тема дня у школі була «Голодомор».
Катерина Гороховська, м.Львів, серпень, 2008р.

Під час тематичного дня все що діти читають, слухають, обговорюють, осмислюють, представляють, малюють, співають…. відбувається на основі матеріалів, які мають чітко означену навчально-виховну мету, результатом якої є відчуття обов'язку вшанувати пам'ять жертв Голодомору 32-33 років в Україні, запаливши Свічку пам'яті в четверту суботу листопада.

…такі теми, як Голодомор повинні наскрізно увійти у навчання українських школярів, для цього не потрібно створювати окремий предмет – потрібно інтегрувати ці теми для вивчення дітьми історії, української мови, читання тощо. «Тема Голодомору зараз у нас асоціюється з куском депресивної інформації, а насправді – це тема, яка будує, яка розвиває те, що ми називаємо соціальні та громадянські компетентності, пошану до почуття гідності кожної людини…»
Лілія Гриневич, Міністер МОН, Всеукраїнський методичний семінар для освітян «Нова українська школа: навчання / знання про Голодомор (відкриється нове вікно), 10 вересня 2016р.

Читай далі: Інтегровані уроки для 3 класу

Лінійка про Голодомор у школі

У школах України вже давно учителі та учні поминають жертв Голодомору в переддень четвертої суботи листопада. А в школах діяспори таке поминання відбувається в сам День пам'яті жертв Голодомору – у четверту суботу листопада.

Пано пам'яті у фойє школи
Пано пам'яті у фойє школи

Нажаль, лінійка чи урочисте зібрання в школі часто зводиться до виголошення заучених віршів та читання рефератів, в яких наголошуються всі жахіття та нелюдяності, які мали місце тої страшної зими 1932-1933-их років.

Ми, вчителі які працюємо за принципами «Лицем до дитини», пропонуємо інший сценарій лінійки.

Виготовляється панно темного кольору великих розмірів, яке своїми обрисами нагадує картографічну територію України та символізує трагічні події Голодомору 1932-1933 років в Україні. Панно виготовляється так, щоб до нього за допомогою шпильки можна прикріпити символічну квітку – незабудку»…

Під час уроків трудового навчання, образотворчого мистецтва, виховних годин кожен учень може виготовити незабудку з цупкого паперу… усі учні матимуть можливість власноручно прикріпити виготовлені квітки…

… кожен клас разом з класним керівником підходитиме до темного панно, на якому учні прикріплять власноруч виготовлені квіти. Під час проведення акції буде забезпечено скорботний музичний супровід.

Головне управління освіти і науки Львівської ОДА, м.Львів, листопад, 2012р.

Навіть упродовж декількох тижнів це панно, на якому зображена контурна карта України та прикріплені власноруч дітьми незабудьки, повинно стояти в фойє школи, щоб всі, батьки та гості школи могли зупинитися та пом'янути жертв Голодомору.

Ще одна форма шкільного поминання жертв Голодомору – це коли учні діляться хлібом та згадують жертв, які загинули голодною смертю.

Читай далі: Ранкова зустріч в пам’ять жертв Голодомору

Щира подяка освітянам, які активно долучилися до створення навчальних матеріалів «Дітям про Голодомор».

  • Ліда Андрушко, директор ПШ «Світанок», м.Львів
  • Світлана Сольська, ПШ «Світанок», м.Львів
  • Мар'яна Болиновська, ЗОШ№24 ім. М.Конопницької, м.Львів
  • Олена Гальвіцька, ЗОШ№24 ім. М.Конопницької, м.Львів
  • Анна Байовська, директор ПШ «Дивосвіт», м.Львів
  • Оксана Ганик, ПШ «Дивосвіт», м.Львів
  • Тетяна Яртим, ПШ «Дивосвіт», м.Львів
  • Світлана Кіндрат, ЛНВК «Провесінь», м.Львів
  • Меланія Шульган, садок-школа «Любисток», м.Львів
  • Ліда Хоршунова, ПШ «Джерельце», м.Львів

автор статті: Оксана А. Винницька-Юсипович

Продовження теми:

Лицем до дитини > Дітям про Голодомор

Останнє оновлення на Четвер, 26 листопада 2020, 09:27
 


«Квітка незабудька»
«Квітка незабудька»
«Квітка незабудька»


Ранкова зустріч
ранкова зустріч в пам'ять жертв Голодомору
до Дня пам'яті жертв


Вірші
Вірші про Голодомор
про Голодомор


Книжечки
Книжки про Голодомор
про Голодомор


Інтегровані уроки
Інтегровані уроки для 3 класу
для 3 класу


Інтерактивна вправа
Інтерактивна вправа вшанування пам'яті
вшанування пам'яті


Диктант
Диктант для 6 класу
для 6 класу