Методика навчання історії

Творімо усну історію
Творімо усну історію

Стаття, яка розкриває методику навчання історії України шляхом спогадів та свідчень учасників та очевидців різних подій і явищ.

Така методика навчання історії зветься «усна історія» або «жива історія» і дуже успішна з дітьми початкових класів, учнями основної школи та старшокласниками.

Автор статті – Люба Чуба.

Стаття надрукована в освітянській ґазеті «Основа» у Львові в жовтні 1994 р.

Творімо усну історію

Ще наприкінці 40-их у США виникла так звана усна історія, яка швидко набула поширення в інших цивілізованих демократичних країнах, зокрема в Англії, Франції, Канаді, де люди не бояться говорити правду. І з того часу вона не лише існує і органічно розвивається разом з науковою історіографією, а й суттєво доповнює останню. Бо базується не на вивченні й аналізі архівних документів, археологічних матеріалів, праць істориків минулого чи мемуарної літератури, а на спогадах, відвертих і правдивих свідченнях ще живих учасників або очевидців різних подій і явищ.

Отже, усна історія – це історія того чи іншого народу, яка записана дослівно з уст людей і насичена їх емоціями, враженнями, промовистими деталями. Нині час складати саме таку історію і нашої України. Це надзвичайно важлива й актуальна справа, яку не можна відкладати. Адже живуть ще серед нас люди, котрі можуть розповісти багато правди про ті події, які донедавна офіційно комуністично-радянською історіографією і пропагандою замовчувалися, перекручувалися, фальсифікувалися. А люди ці не вічні, рано чи пізно підуть із життя. І разом з ними можуть відійти у небуття ще не розкриті і не збережені для нащадків безцінні сторінки історії нашого народу, його боротьби за свою незалежну державу.

л-п: Віктор Сусак, Михайло  Бреґін, Іроїда Винницька
л-п: Віктор Сусак, Михайло Бреґін, Іроїда Винницька

Щоб цього не сталося, щоб вміли ми шанувати наше минуле, правильно оцінювати його і робити належні висновки – треба збирати матеріали і творити усну історію. То є цілком посильна і вдячна справа, зокрема для школярів. Саме про це йшлося на семінарі педагогів, який організували й провела у львівськоу Будинку вчителя пані Оксана Винницька з канадського міста Торонто.

Вона, до речі, вже чотири роки успішно веде спеціальні курси з учителями початкових класів шкіл Львівської області. А цього року залучила до співпраці свою матір – визнаного у світі фахівця в галузі усної історії, директора українсько-канадського дослідницько-документаційного Центру в Торонто, магістра Іроїду Винницьку. Учасникам семінару цікаво було почути про життєвий шлях цієї жінки. Вона за освітою мікробіолог, але із захопленням вивчала драматургію, історію. Працювала вчителем у школі, потім – викладачем в університеті. А тепер допомагає впроваджувати курс усної історії у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах України.

Іроїда Винницька  з учителями
Іроїда Винницька з учителями

На семінарі, про який йде мова, пані Іроїда ознайомила вчителів з власне предметом усної історії, розповіла про те, як сама збирає факти, опрацьовує і використовує їх. Корисними для учасників семінару були також її конкретні поради: як брати в людей інтерв'ю, як формулювати запитання до них, яких помилок при цьому слід уникати.

Безумовно, усіх цікавило, наскільки цей зовсім новий для нас і незвичний предмет усної історії доступний для наших учнів. Відповідь отримали, переглядаючи відеозапис уроку, проведеного п. Іроїдою в чоловічій гімназії Львова. Гімназисти майстерно брали в людей інтерв'ю на задані теми, цікаво спілкувалися зі своїми співрозмовниками і ті охоче давали відповідь.

Іроїда Винницька та старшокласники – м.Київ 1994 р.
Іроїда Винницька та старшокласники – м.Київ 1994 р.

Потім Іроїда Винницька запропонувала конкретні теми для збору матеріалів усної історії, зокрема про Голодомор в Україні, сталінські репресії, визвольні змагання ОУН-УПА, родинне дерево, ігри й забави наших бабусь і дідусів, спогади найстарішої за віком людини в родині про щось веселе чи сумне в її житті та ін.

Атмосфера творчості і жвавого зацікавлення панувала на семінарі, бо його учасники вже кілька років співпрацюють з Оксаною Винницькою, досить успішно впроваджують нові методики навчання у своїх школах і зібрались з власної ініціативи.

Методичні матеріали для навчання історії
Методичні матеріали для навчання історії

Учасники семінару озброїлися свіжими ідеями, творчими задумами, бажанням активно взятися за цікаву справу, якою є усна історія.

Покинути « Методика навчання історії » та перейти на сторінку «Лицем до дитини»