«Школа повного дня» у початковій школі «Малюк» ЛМР

“Малюк” – це школа, де розвиток дитини є найважнішим елементом навчання в школі. Ця школа з дошкільним відділенням для дітей бере свої початки з програми “Крок за кроком”.

Одним з головних елементів навчання у ПШ “Малюк” є ранкова зустріч / ранкове коло і читання. Українські книжки для дітей, дитячі книги та художня література для дітей мають місце в школі й діти мають можливість впродовж дня їх переглядати та читати.

Опитування батьків показало, що вони високо цінують інноваційну діяльність, яку педагоги – вчителі школи впроваджують.

Школа повного дня – Початкова школа «Малюк»
Школа повного дня – Початкова школа «Малюк»

Історія впровадження ШПД у початковій школі «Малюк»

У 2018-2019 навчальному році в ЛНВК садок-школа «Малюк» було започатковано роботу в режимі «Школа повного дня» на базі 1-ого та 2-ого класів (Наказ управління освіти ДГП ЛМР № 45р від 30.01.2019 р.).

Слід згадати, що ще з 90-их років у ЛНВК садок-школа «Малюк» побудова освітнього процесу мала принципові особливості:

Чому? Тому що у 1994-2000-их роках педагоги ЛНВК садок-школа «Малюк» були залучені до апробації програми Всебічного розвитку дитини «Крок за кроком» (відкриється нове вікно), метою якої було впровадження цінностей та принципів демократії у навчальний процес дітей віком від дошкільного віку до 12 років.

Програма «Крок за кроком» сприяла застосуванню практики, орієнтованої на дитину, яка базується на знаннях педагога щодо типового розвитку дітей; результатах спостереження за дітьми як основі для індивідуалізації навчання; врахуванні соціального та культурного середовища, а також активній участі сім`ї.

В особистісно орієнтованому середовищі діти мають можливості експериментувати, вирішувати проблеми та здійснювати вибір у процесі розвитку та навчання.

Отож, можливість долучитися до проекту «Школа повного дня» відкрила педагогам закладу можливість планувати тематичні дні цілісно, досягаючи основних компетенцій та компетентностей нового Державного стандарту початкової школи.

ЛНВК «Малюк» учасник програми «Крок за кроком»
ЛНВК «Малюк» учасник програми «Крок за кроком»

Список вчителів, які брали / беруть участь у запровадженні ШПД

Як згадано вище, у ПШ «Малюк» педагоги-освітяни вже впроваджують інноваційний освітній простір з 1990их років.

До впровадження Школи повного дня залучені наступні вчителів та вихователі:

  1. Галина Лазарко, вчитель початкових класів;
  2. Ольга Розпутня, вчитель початкових класів;
  3. Олександра Ортикова, вчитель початкових класів;
  4. Ольга Барбарич, вчитель початкових класів;
  5. Наталія Будзінська, вчитель початкових класів;
  6. Олександра Мусійовська, вчитель початкових класів;
  7. Ірина Задільська, вихователь ГПД;
  8. Мар’яна Ковч, вихователь ГПД;
  9. Мар’яна Ковальчук, вихователь ГПД;
  10. Оксана Галушка, вихователь ГПД;
  11. Вероніка Слободяник, вихователь ГПД;
  12. Христина Мелешко, вчитель англійської мови.

Учителі ПШ “Малюк” з дошкільним відділенням
Учителі ПШ “Малюк” з дошкільним відділенням

Куток усамітнення в Школі повного дня

Куток усамітнення в класах ПШ «Малюк» ще йде з часів коли наші вчителі, вихователі та діти були залучені до апробації програми «Крок за кроком» (див. вище). Сьогодні такі кутки (центри, осередки) усамітнення популярні в Закладах дошкільної освіти (ЗДО), або як колись їх називали, в Дошкільних навчальних закладах (ДНЗ).

У кожному класі школи облаштований куток (центр) читання, в якому учні можуть вибрати собі книжку на день. У цьому кутку (центрі) учні також залишають свої книжки, які вже прочитали.

Читання – обов’язкова складова Школи повного дня

У Школі повного дня учні та вчителі щодня читають книжки.

Щодня учні мають нагоду впродовж 10-15 хвилин мовчки читати улюблену книжку та вести «Зошит читача». В такому зошиті учні записують скільки вони прочитали та щось цікаву, що їм запам’яталося. Учні можуть також намалювати малюнок про прочитане.

У кожному класі школи облаштований куток (центр) читання, в якому учні можуть вибрати собі книжку на день, а також залишають свої книжки, які вже прочитали. А ще, діти люблять часом перебувати в кутку усамітнення, в тому числі читати улюблені книжки.

Тихе читання. Діти вибирають книжку в нашій класній бібліотечці. Це зазвичай є перед ранковою зустріччю. Тихе читання маємо на ранковій зустрічі. Після читання (за бажанням) діти розповідають прочитане. Дехто любить читати і на перервах. Тішить те, що вже п'ятеро діток читають своїм молодшим братикам та сестричкам вдома, а зранку в школі розповідають те, про що читали. 'Читати нам дуже цікаво'', - кажуть діти. І це справді тішить.
Наталія Будзінська – Малюк 2020

Читання – обов’язкова складова ШПД
Читання – обов’язкова складова ШПД

Ранкові зустрічі у Школі повного дня

Ранкова зустріч вже стала загально-прийнятою складовою Нової української школи (відкриється нове вікно). Але в ПШ «Малюк» ми запроваджували, розвивали та пілотували таку діяльність з 90-их років, завдяки Всеукраїнському фонду “Крок за кроком”.

У 2004 році заклад став тренінговим центром у Західному регіоні України і педагоги школи спільно із представниками Всеукраїнського фонду “Крок за кроком” розпочали навчання із поширення досвіду використання ранкових зустрічей з метою розвитку взаємоповаги та толерантності.

Ранкова зустріч у початковій школі «Малюк» – це зустріч на початку дня всієї групи / класу з педагогом – учителькою, яка проводить ввесь день з ранку до після обіду з класом. Під час Ранкової зустрічі діти сидять в колі один проти одного. У ПШ «Малюк» ми цю діяльність навіть звикли так і називати – Ранкове коло.

Ранкова зустріч / Ранкове коло складається з чотирьох основних компонентів:

Вітання – діти збираються в колі, разом із педагогом, звертаються один до одного на ім'я. Вітання створює настрій до наступного елементу – обміну інформацією.

Обмін
 інформацією – діти висловлюють свої думки, обмінюються ідеями та пропонують важливі для них теми для обговорення: Що їм запам’яталося з попереднього дня? Як вони провела вихідні? Що вони побачила по дорозі до школи? Однокласники слухають і мають можливість поставити запитання чи прокоментувати почуте. Досвід показує, що учні люблять рекламувати прочитані книжки, тому на ранкових зустрічах, раз у тиждень, запланована «Реклама улюбленої книжки». Обмін інформацією допомагає розвивати навички, які дають учасникам змогу впевнено говорити і уважно слухати.

Групове
заняття – пов’язане із навчальною програмою чи темою. Його мета полягає у об'єднанні групи – спільні ігри, розваги, завдання кооперативного характеру, де цінуються та враховуються індивідуальні навички та інтереси; інтелектуальні ігри та заняття, спрямовані на розвиток етичних і моральних почуттів. Їх часто педагоги використовували як вступ до класної роботи та для обговорення.

Щоденні
новини – завершальний елемент ранкової зустрічі, яку зазвичай готує учителька. Під час цієї четвертої складової учителька підкреслює навчальні завдання цього дня – чим буде клас займатися впродовж дня.

Ранкову зустріч легко провести; вона закладає підґрунтя для інших змін, які потребують більшого досвіду, дає педагогам змогу відчути успіх і прагнути опанувати складніші методи.

Ранкова зустріч – Ранкове коло
Ранкова зустріч – Ранкове коло

Відгуки батьків про ШПД

Школа повного дня дозволяє дітям здобувати більше знань і водночас захопливо проводити час. Діти мають цікаві ранкові зустрічі (вони навчаються спілкуватися між собою). Великий внесок в розвиток дитина дає “тихе читання”... Діти отримують більше уваги і як результат – краще засвоюють матеріал Я, як мама учня першого класу, дуже задоволена організацією ШПД у школі “Малюк”.
Вікторія Балич, мама учня 1 класу

Завдяки цій програмі діти мають більше часу на заняття, які навіть не сприймають як повноцінні уроки. Починаючи день ранковими зустрічами, діти можуть краще порозумітися, в спілкуванні познайомитися на глибшому рівні. Ці зустрічі задають тему, що продовжуватиметься увесь день… На прикладі свого сина бачимо, наскільки таке навчання дієве. Дитина із радістю йду до школи, де цікаво і панує дружня атмосфера.
Варламова Ю.В. та Варламов О.В., батьки учня 3 класу

Дитина із задоволенням відвідувала уроки і залишалась в школі повного дня. Зі слів моєї дитина це чудесно, коли є можливість разом створювати проєкти, разом гуляти, виконувати різні завдання. Діти мають можливість більше дізнатись одне про одного, це важливо розвиватись і навчатись у соціумі. Завдяки спілкуванню з’являється вміння розуміти інших, досягати спільного результату, поважати одне одного…
Охіфірович О.І., мама учениці 2 класу

Автор: Оксана Росипська, м. Львів ПШ «Малюк» - директор

Лицем до дитини > Школа повного дня > ПШ “Малюк”

Дата створення: 7 вересня, 2023 р.

Останнє оновлення на П'ятниця, 08 вересня 2023, 07:49