Фото «Небесної сотні» та подій на Майдані 2013 – 2014рр.

Фото Небесної Сотні та героїв Майдану були створені очевидцями. Сьогодні вони надають нам можливість створити навчальний план, який надасть учням можливість розвинути критичне мислення.

У цьому розділі ми пропонуємо створити в класі освітнє середовище за допомогою фото, в якому учні, використовуючи інтерактивне навчання (в педагогічній літературі – teamwork) матимуть можливість емоційно пережити події Майдану. Наша мета – дати учням можливість самостійно осмислити події, використовуючи першоджерела. Це є мета НУШ.

Небесна Сотня – болюча тема для багатьох. Сьогодні ми вважаємо, що це герої. А також, що кожен герой – це ангел, який нас оберігає.

Фото Небесної Сотні – джерело інформації
Фото Небесної Сотні – джерело інформації

При використані матеріалів та фото у групах та класах, у презентаціях та під час семінарів, будь ласка, переконайтеся, що імена всіх авторів, ілюстраторів та фотографів лишаються видими. Поважаймо інтелектуальну власність колег!

Фотографії – джерело інформації

Фотографії зроблені очевидцями під час історичних подій – це безцінне джерело інформації для навчання учнів початкової та базової школи. Запропоновані навчально-виховні матеріали рекомендують використати фотографії подій на Майдані з грудня 2013р. по лютий 2014р. для вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Учні стають журналістами
Учні стають журналістами

Використовуючи фото та листки-схеми учні стають журналістами або блогерами. Їхнім завданням є впорядкувати різноманітні фотографії та вибрати однy, яка на їхню думку оживить та зробить зрозумілими читачам події, які відбувалися на Майдані 19 січня – 20 лютого 2014р.

Учні вибирають одну фотографію з-поміж колекції. Використовуючи листок з підказками, (організаційний листок-схему), учні розглядають фото і:

  • спочатку роблять неупереджені, предметні (об'єктивні),
  • а далі підметові, особисті (суб'єктивні) припущення.

Учні поєднюють спостереження з особистим знанням
Учні поєднюють спостереження з особистим знанням

Поєднуючи свої спостереження з особистими знаннями подій учні придумують змістовний заголовок для фотографії, або коментар для системи Twitter, використовуючи hashtag #НебеснаСотня

Якщо у класі нема безпосереднього доступу до інтернету, учитель може перед уроком запропонувати дітям і батькам принести ілюстровані видання про Революцію гідності, або самостійно роздрукувати різні фотографії з подій на Майдані з 19 січня 2014р. (перший Герой Небесної Сотні) по 20 лютого 2014р. (масове вбивство на Майдані)

Ми свідомо не розміщуємо фотографій для використання під час уроків. У всесвітній інформаційній мережі (Інтернет), в електронному вигляді та в різних книжках, брошурах, журналах в друкованому вигляді є доступно дуже багато різних фотографій. Відповідальністю вчителя для успішного проведення уроку – самостійно або за допомогою батьків та старшокласників підібрати та надрукувати на папір або перенести на електронні носії фотографії подій січня – лютого 2014р.

Свої унікальні світлини показав А.К., батько учениці, він був безпосереднім учасником Революції на Майдані… Учні продовжили політ фанатазій, уявляючи себе фото-кореспондентами, розповідали, як би вони це зняли по-своєму, з якого ракурсу, який висновок би зробили…
Надія Ковалик, Лідія Козак, учителі СЗШ№34 ім.М.Шашкевича м.Львів

Вступне слово вчителя для інтерактивної роботи з фото Небесної сотні

У багатьох класах учитель вводить учнів у тему уроку, пояснюючи їм вихідні відомості до даної теми. Натомість у практиці учителів, які працюють за приниципами «Лицем до дитини», є спершу дізнатися все, що знають самі учні.

Асоціативний кущ / Павутинка про Небесну Сотню
Асоціативний кущ / Павутинка про Небесну Сотню

Ми вважаємо, що замість того, щоб розповідати учням, що вони повинні знати, нам необхідно створити умови, щоб учні розповіли нам, що вони вже знають. І так, у подальшому навчанні ми, учителі, відштовхуватимемося від того, що наші учні вже знають.

Важко говорити про трагічні події на Майдані з дорослими, а з дітьми особливо….. Розробки…допомогли нам узагальнити і систематизувати знання про події майдану:
- визначити об'єм словникового запасу молодших школярів, які стосуються даної теми;
- зрозуміти, які думки виникають у дітей, коли вони чують вислів «Небесна сотня» (і з цього побудувати асіоціативний кущ)…
О.В. Стечишин, учитель, СЗШ №3, м.Львів

Фронтальна робота з фото Майдану
Фронтальна робота з фото Майдану

Перед тим, як запустити групову роботу необхідно провести аналіз однієї фотографії цілим класом висвітливши фотографії на класному екрані або інтерактивній дошці.

Наступні запитання допоможуть зосередити увагу учнів для предметного (об'єктивного) спостереження:

  • Що ти помічаєш в першу чергу?
  • Які особи та речі зображені?
  • Як вони розташовані?
  • Де це?
  • Які слова зображені, якщо є такі?
  • Які помітно додаткові деталі?

Що? Як? Де? про фото Небесної Сотні
Що? Як? Де? про фото Небесної Сотні

Перед уроком пропонуємо підготувати схему на великому аркуші паперу або на дошці. Схема повинна бути подібна до тої, яку пізніше отримають учні для групової роботи. Відповіді cпостережень учнів заповнити на схемі, що допоможе учням пізніше заповнити подібні схеми під час групової роботи.

Наступні запитання допоможуть учителю та учням застановитися над особистим (суб'єктивними) роздумами при розгляді фотографій

Як ти гадаєш:

  • Чому це фото було зняте?
  • Що відбувається на фото?
  • Коли це фото було зняте?
  • Для кого було фото задумане?
  • Яке обладнання було використано для створення фото?
  • Що можна дізнатися оглядаючи фото?
  • Чого не вистачає на фото?

Вкінці фронтальної роботи пропонуємо роздати кожному учневі листок і запропонувати індивідуально написати заголовок для фото. Учень самостійно записує свій заголовок та прикріплює до дошки.

Групова робота учнів з фото Небесної сотні та подій на Майдані

Після фронтальної роботи, яка не повинна тривати довше як 10-15 хвилин, слідує групова робота.

Вказівки для вчителя:
1. Розділити клас на групи по 3 – 5 учнів.
2. Роздати листок-схему (коротко переглянь його з учнями, щоб впевнитися, що вони все розуміють).
3. Дати кожній групі можливість вибрати одну фотографію великого розміру (А3 або А4).
4. Кожна група повинна проаналізувати фотографію за допомогою листка-схеми.
5. Кожна група пише заголовок для зображення.
6. Попросити кожну групу поділитися своїм фото та придуманим заголовком, а також, що вони запримітили на фото (об'єктивні спостереження) та, що вони гадають про фото (суб'єктивні спостереження).

Аналіз фото Небесної Сотні
Аналіз фото Небесної Сотні

Для учнів (зразок №1):
Перш ніж почати, нам необхідно навчитися, як аналізувати фотографії. Те, що здається предметним та очевидним, може бути упередженим та недостовірним. Оглянь фотографію, яка в тебе на парті / висвітлена на екрані. Дивлячись на свою фотографію, заповни листок-схему «Аналіз фотографій з Майдану 2014р.», щоб вивчити стратегії фотографічного аналізу. Коли ти закінчиш роботу, порівняй свої результати з однокласниками, які аналізували ту ж саму фотографію.

Для учнів (зразок №2): Ти журналіст / кореспондент / блогер під час подій на Майдані в січні – лютому 2014 року. В тебе дуже багато фотографій з цих подій. Твоє завдання розібратися в цих фотографіях і знайти ту, яка оживить події твоїм читачам. Як тільки ти знайдеш це «ідеальне зображення», тобі потрібно буде написати відповідний заголовок.

Використання фото Небесної сотні для збагачення досвіду учнів

Останній розділ у нашій роботі з дітьми та учнями при використанні фото Небесної сотні – це індивідуальні робота учнів під час якої вони збагачують свій досвід.

Застосування спостережень: Передбач, що станеться через хвилину після сцени, зображеної на фото. Через годину? Обгрунтуй, чому ти так вважаєш?

Критичне осмислення фото Небесної Сотні
Критичне осмислення фото Небесної Сотні

Критичне осмислення: Над чим ти замислюєшся переглянувши фото? Хто….? Що….? Коли….? Де….? Чому….? Як….? Про що ти хочеш більше знати? Як можеш ти це дізнатися?

Для такої діяльності, щоб уможливити учням зайнятися самостійною роботою необхідно підготувати різні книжки, брошури, інформацію на елекронних носіях, якими учні могли б скористатися.

Яке відношення до Державного стандарту України мають запропоновані матеріали?

Указ Президента України №69/2015 (відкриється нове вікно)
…Установити в Україні День Героїв Небесної Сотні, який відзначати щорічно 20 лютого….

Початкова освіта (1-4 класи)
Освітня галузь: Мови і літератури, Діяльнісна лінія
Зміст освіти: Загальнонавчальні вміння, зокрема… навчально-інформаційні…
Державні вимоги: спостерігати, аналізувати мовні явища, порівнювати, узагальнювати, виділяти головне, робити висновки.

Освітня галузь: Мови і літератури, Мовленнєва лінія
Зміст освіти: Усне та зорове мовлення
Пропоновані вимоги «Лицем до дитини»: переглядати, визначати характерні ознаки, застосовувати відповідну термінологію для обговорення зображень в друкованих та електронних ЗМІ (нпр. ракурс, відстань від предмета, освітлення…) і описувати їх вплив на сприйняття

Освітня галузь: Мистецтво, Мистецько-синтетична лінія
Зміст освіти: …роль у житті людини
Державні вимоги: застосувати у спілкуванні найпростіші поняття і терміни щодо синтетичних мистецтв

Освітня галузь: Суспільствознавство
Зміст освіти: Людина в суспільстві
Державні вимоги: виявляти інтерес до розв'язання проблем, які впливають на життя місцевих громад і країни в цілому.

Освітня галузь: Технології, Ознайомлення з інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ)
Зміст освіти: Інформація та інформаційні процеси
Державні вимоги: мати уявлення про те, як людина спримає інформацію, збирає її, опрацьовує, передає та використовує.

Інформація та інформаційні процеси – Небесна Сотня
Інформація та інформаційні процеси – Небесна Сотня

Основні орієнтири виховання: Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Виховні досягення: почуття поваги та гордості до рідного краю; відчуття себе громадянином України
Тематичний зміст: 2 клас «Славетні українці»; 3 клас «Година пам'яті», «Пам'ятаймо героїв»; 4 клас «Люди, які прославили мій край»

Базова школа (5-6 клас)
Освітня галузь: Мови і літератури, Мовленнєва лінія
Зміст освіти: Усне та зорове мовлення
Пропоновані вимоги «Лицем до дитини»: описувати, аналізувати та оцінювати, яким чином ЗМІ надають інформацію, висловлювати обгрунтоване ставлення

Освітня галузь: Суспільствознавство, Історичний компонент
Зміст освіти: Національно-визвольна війна українського народу
Державні вимоги: знати і розуміти… різницю між фактом та інтерпретаією, можливість співіснування різних думок щодо однієї історичної події з різних перспектив

Освітня галузь: Суспільствознавство, Історичний компонент
Зміст освіти: Нові ідеї та якісні зміни у духовно-культурному, соціально-політичному та повсякденному житті суспільства
Державні вимоги: аналізувати і порівнювати історичні явища з використанням інформації з різних джерел

Освітня галузь: Технології, Інформаційно-комунікативний компонент
Зміст освіти: Інформація та інформаційні процеси
Державні вимоги: розуміти поняття інформація; оцінювати кілкісні характеристики інформаційних об'єктів; застосувати відповідну термінологію для опису об'єктів і процесів

Освітня галузь: Технології, Інформаційно-комунікативний компонент
Зміст освіти: Представлення даних і знань в інформаційному середовищі
Державні вимоги: здійснювати у базах даних пошук даних, що відповідають певним умовам

Освітня галузь: Мистецтво, Образотворча змістова лінія
Зміст освіти: аналіз та інтерпретація творів візуальних мистецтв
Державні вимоги: уміти аналізувати та інтерпретувати візуальні твори різних жанрів і стилів, застосовуючи відповідну термінологію

Основні орієнтири виховання: Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Виховні досягення: виховання почуття патрітизму; шанування героїв України
Тематичний зміст: 5 клас «Україна пам'ятає», «Герої завжди поміж нас»; 6 клас «Згадаймо всіх поіменно»

Продовження теми:

Як розмовляти з дітьми та учнями про Небесну сотню?

Обговорювати Небесну Сотню та трагічні події під час Революції Гідності (2013-2014рр.) не є легким завданням. Особливо складно це робити вчителям, які брали участь у подіях на Майдані в Києві чи у своєму місті.

Натомість, діти дошкільного віку чи віку початкової або базової школи, або ще не народилися, або не пам'ятають подій Євромайдану та Революції Гідності.

Тому нам необхідно виважено розмовляти про Героїв Небесної Сотні.

Далі про те: Як розмовляти з дітьми та учнями про Небесну Сотню

Як розмовляти з дітьми про Небесну Сотню?
Як розмовляти з дітьми про Небесну Сотню?

Чи у Вас є сценарій про Небесну сотню?

Сценарію про Небесну сотню у нас нема й не буде.

На традиційних заходах пам'яті увага учнів зосереджена на виставі чи лінійці, яка має сценарій. Одиниці вивчають напам'ять вірші, вислови та твори. А решта учнів спостерігають та пасивно запалюють свічку, плескають, повторюють заучені слова…

Ми вважаємо, що форма сценаріїв, урочистих лінійок та відкритих уроків для передачі знань не сприяє вихованню, бо відсутні дія й емоції. Натомість, коли ми взаємодіємо з людьми, предметами та інформацією, ми реструктуризовуємо знання, тим самим міняємо себе й наших дітей та учнів.

Активне спілкування про Небесну Сотню
Активне спілкування про Небесну Сотню

Тому, дуже важливо, щоб діти та учні активно спілкувалися час уроку, на якому вони вшановують пам'ять Героїв Небесної Сотні.

На відміну від традиційних заходів пам'яті, увага школярів зосереджувалась на інформації, що була на фотографіях. Важливо те, що учні активно, зацікавлено спілкувалися під час вирішення завдань, висловлювали свою думку. Під час роботи над завданнями у дітей виникали різні асоціації, пов'язані з героями Майдану: «коктейль Молотова», каска, дерев'яні щити, палаючі шини…
О.Б. Василик, О.С. Кішай, М.І. Іванус, Т.С. Малярчук, учителі СЗШ№27, м.Львів

Увага – поважаймо інтелектуальну власність

Кожен, хто бажає ці матеріали використати у потребах свого класу та своїх учнів може завантажити необхідний матеріал та використати під час уроку чи заняття.

Не дозволяється поширювати матеріали через розсилку чи друк у будь-якій формі без письмового дозволу авторів.

Натомість посилання на цю сторінку з особистих сторінок та сторінок навчальних закладів дозволяється і навіть заохочується.

Рівнож при відборі фотографій для використання учнями під час уроку, дуже важливо вказувати на джерело (нпр. назву книжки, адресу ВІМ сторінки…) й автора фотографії.

Кожна з фотографій – це авторська власність. Пам'ятаймо, що для виховання громадянина, який поважає закон, нам необхідно плекати повагу до всього особистого, включаючи особисту інтелектуальну власність.

Автори:
О.Б. Василик, СЗШ№27 ім. Юрія Вербицького, м.Львів
М.І. Іванус, СЗШ№27 ім. Юрія Вербицького, м.Львів
О.С. Кішай, СЗШ№27 ім. Юрія Вербицького, м.Львів
Надія Ковалик, СЗШ№34 ім. Маркіяна Шашкевича, м.Львів
Лідія Козак, СЗШ№34 ім. Маркіяна Шашкевича, м.Львів
Т.С. Малярчук, СЗШ№27 ім. Юрія Вербицького, м.Львів
О.В.Стечишин, СЗШ№3, м.Львів
Оксана А. Винницька-Юсипович

Лицем до дитини > День пам'яті Героїв Небесної Сотні > Фото Небесної сотні

Останнє оновлення на Четвер, 20 лютого 2020, 20:45